BEYAZ GÜLLER KURULUŞTAN BUGÜNE...

Beyaz Güller Musatafa Salün ve Ünsal Salün

1975 - 2013 ...


Firmamızın kurucusu ve isim babası babamın ağzından;


1956 Afyon Bolvadin doğumluyum. 1960 yılında babamın memuriyeti dolayısıyla Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'ne geldik. 2 yıl Tavşanlıda 1 yıl Uşak Eşme'de kaldık. İlkokul 1.sınıfı Eşme'de okudum. İlköğretmeninimin keşfiyle ilk sahne deneyimimi yıl sonu etkinliğinde yaptım. 1963 yazında babam Kütahya Merkez'e tayin oldu. O gün bugün 3 yıl Eskişehir'de teknik okul, 2 yıl askerlik İzmir - Malatya haricinde Kütahya'da ikamet etmekteyiz.


Müzik ile ilgim babamdan işittiğim şarkılar, amcalarımdan işittiğim türküler, dahası Çanakkale Şehidi büyük dedemin eşi büyük babaannemden işittiğim kahramanlık türküleri ardında radyolardan dinlediğim şarkı ve türküler ile 5-6'lı yaşlarda başladı.


İlk, orta, lise ve teknik okul dönemlerimde devamlı müzik kollarında görev aldım. 16 yaşıma kadar sadece şarkı ve türkü okudum.Bu yaştan itibaren hiç hocam olmadan saz çalmaya başladım ve 1 yıl içerisinde sazım ile Eskişehir'de okul korosunda müzik icra ettim. Şarkı türkü repartuarımın çokluğu ve saz çalan arkadaşlarımı iyi izlememin bunda etkisi çoktur.


1973 yılında arkadaşım Süleyman Oruç ile tanıştım. Onun vesilesi ile Kütahya zeybek türkü ve oyunlarını icra etmeye başladım. Tabiki arasırada Hisarlı Ahmet Amca'ya da uğrayıp tek tük de olsa ondan feyizlenmeye ardından o dönemin ünlüleri Berber Kazım, Aşık Ömer, Naim Kayacan gibi büyüklerimden de ilham almaya başladım. Ünlü Ressam Ahmet Yakupoğlu ve Mehmet Dumlu Hoca'dan feyizlendim.


1975 Temmuzunda 'BEYAZ GÜLLER' SAZ GRUBUNU ARKADAŞIM Süleyman Oruç, Osman Yol, Bahattin Uluca, İzzet Güneş, İsa Kaçkin ile kurduk. İlk yıllar grubun solisti iken 1979 dan itibaren saz ve sesim ile çalışmalarımı yürüttüm. 1979 İzmir Fuarında T.H.M. Ses yarışması birincisi oldum.


1979 Temmuzunda ‘BEYAZ GÜLLER’ band kayıt ve müzik evini açtım. 1980-1990 arasında saz kursları ve ses yarışmaları düzenleyerek bildiklerimi gençlere öğretmeye çalıştım. Kütahya'da profesyonel anlamda müzik yapan bir çok genci yetiştirdim. 1990 yılında itibaren Kütahya türkülerine ve unutulmuş türkülerimize ağırlık vererek araştırma çalışmalarımı yoğunlaştırdım.Tüm bulgularımı arındırıp 1996'da 'Sazımız Sözümüz - Türkülerimiz ile Kütahya', 2002 yılında 'Kütahya Gezek Geleneği ile Törelerimiz Oyunlarımız' kitaplarımı yayınladım.


2012 yılı III.Uluslar Arası Hisarlı Ahmet Sempozyumu kitabında Kütahya dünden bugüne 900 yıllık Musiki ve Sanayi Ticaret Odasının hazırlattığı 'Kütahyalı Sanatkarlar' adlı kitapta Kütahya ilçeleri ile birlikte tüm müzik insanlarının anlatımı yer aldı. Üniversiteli ve konservatuarlı bir çok öğrencinin tez çalışmalarına katkıda bulundum.


1980'li yıllardan itibaren seslendirdiğim türküler ile düğün konser ve benzeri etkinliklerde radyo ve televizyonlarda, canlı programlar ile yurt içi ve yurt dışı programlarda Kütahya Folklorü'nü tanıtmaya çalıştım.


Şahsıma ait ÇİNİLİ KÖŞK KÜLTÜR VE SANAT EVİ'nde 1998-2006 yılları arası Kütahya Türküleri ve Zeybek Ekibi'nin çalışmalarını yürüttüm. 1981 doğumlu oğlum 1983 doğumlu kızımı Kütahya Türkü ve Halk Oyunları tarzında eğitip yetişmelerini sağladım.Oğlum Ünsal Salün 3 yaşında cura saz ,7 yaşında org çalmaya başladı.


Her ikiside okul hayatlarında müzik ve folklor çalışmalarına katıldı.


Ünsal Salün benden aldığı temel müzik bilgilerini büyük piyanist abilerinden ve rahmetli müzik öğretmeni İ.Selman Çoşkun ve Yusuf Ziya Beydüz ile çalışmalara katılarak kendisini geliştirdi.


Babasından aldığı bayrağı 2005 yılında beri taşımaya ve bir çok minik ve gencin ‘BEYAZ GÜLLER’ müzik çatısı altında eğitmeye devam etmektedir.


Bizim fıtratımız,


Bildiklerini kendilerinde saklayıp ölenlerden değil;


Topluma öğreteceklerdeniz.


Sözüyle birebir pekişir.


Mustafa SALÜN